Dekarstwo PDF Drukuj Email

Dekarstwo to jedna z najstarszych sztuk rzemieślniczych, wymagająca ogromnego doświadczenia zarówno pod względem technicznym jak i zmysłowym. Odkąd nasi praprzodkowie wyszli z jaskiń, zaczęli szukać innych sposobów, by zachować jednak dach nad głową. Kto wie, czy dekarstwo, obok np. myślistwa lub garncarstwa, to nie jeden z najstarszych zawodów, które pojawiły się na świecie. Porządny dach na domu, jest jak korona na głowie króla. Tak jak król nie istnieje bez korony, tak i dom bez dachu. Jest on zwieńczeniem całej budowli, która bez niego byłaby niczym. W starożytności mawiano: „Finis coronat opus” – takim uwieńczeniem budynku jako dzieła jest właśnie dach. Wymownie podkreśla to także powiedzenie, często pojawiające się nawet w codziennych rozmowach – mówi się, że „ktoś nie ma nawet dachu nad głową” i zawsze, gdy słyszy się takie stwierdzenie budzi się w nas współczucie dla osoby tego dachu pozbawionej. Dekarstwo to poważny zawód wymagający bardzo dużego doświadczenia, ale też i poświęcenia.

 

Dobry dekarz wykona szybko i solidnie zarówno więźby dachowe jak i pokrycie. Dekarze często ryzykują życie, robiąc pokrycia dachowe. Wystarczy jeden moment nieuwagi, bądź niezachowanie pełnej ostrożności i już może dojść do tragedii. Dekarz musi być odporny na wszelkiego rodzaju zawirowania pogodowe, gdyż zawsze jest narażony na silne upały, bądź mrozy, które nie wpływają dobrze na zdrowie. Prawdopodobnie dlatego dekarze na starość chorują częściej niż osoby pracujące w dobrych warunkach – czyli pod zadaszeniem, w stałej dodatniej temperaturze nieprzekraczającej 25°C. Dekarstwo, jak szybko można zauważyć, jest bardzo wymagającym zawodem, do którego nie jest potrzebny tylko talent i powołanie, ale także dobre zdrowie. Jeśli ktoś ma częste problemy zdrowotne, bądź alkoholowe, czy też cierpi na lęk wysokości, na pewno nie zostanie dekarzem, gdyż zawód ten jest naprawdę bardzo wymagający.

 

Bez sztuki dekarskiej nie mielibyśmy pięknych i okazale wyglądających dachów. Mówiąc encyklopedycznie, „dekarstwo to rzemiosło budowlane zajmujące się techniką krycia dachów” i dlatego właśnie zawód dekarza to profesja, w której na pewno zatrudnienia nigdy nie braknie. Dekarstwo to jednak nie tylko krycie nowych dachów. Te, które powstały już wcześniej też czasem wymagają remontu czy naprawy. „Dach przecieka nie dlatego, że deszcz pada, ale dlatego, że w dachu dziura”. W okresie zimowym dekarze rzadko pracują, a czasem w ogóle, w związku z tym muszą posiąść jeszcze jedną, zupełnie niezwiązaną z dekarskim rzemiosłem, umiejętność specyficznego zarządzania budżetem domowym. Pieniądze zarobione w sezonie, kiedy można pracować, muszą wystarczyć w okresie zimowego zastoju. Dekarstwo to z pozoru łatwy zawód, lecz jak to często w życiu bywa – pozory mylą. Jego wykonywanie wymaga olbrzymiego doświadczenia i zaangażowania, a do tego ogromnej sprawności fizycznej. Niejednokrotnie dekarz odgrywa tak ważną rolę na dachu jak inżynier w trakcie budowy drogi czy mostu. Dekarstwo wymaga dużych zdolności technicznych, gdyż bez tego przyszły dekarz nie ma czego na dachu szukać. Zawód dekarza wiąże się także z olbrzymim ryzykiem utraty zdrowia, bądź nawet życia. Jest to więc bardzo niebezpieczna profesja, wymagająca dużej ostrożności w pracy, ale i odpowiedzialności. Często bywa tak, że od dobrze wykonanej pracy jednego dekarza zależy zdrowie lub życie innego. Gdy jest się na dachu, nie wolno się zagapić nawet na chwilę, gdyż moment nieuwagi może być tragiczny w skutkach. Dekarstwo to nie tylko praca, to także pasja, którą każdy dekarz realizuje przez całe swoje życie. Bez takiego podejścia do tego wymagającego zawodu, trudno byłoby go wykonywać. Większość dekarzy po prostu nie może się doczekać momentu wejścia na dach, gdyż właśnie tam czują się wolni i odcięci od wszelkiego rodzaju problemów.

 

Mieszkańcy Chudoby upodobali sobie zawód dekarski, który stał się nie tylko sposobem na zarabianie, ale również naszą pasją. Dachy naszych domów to prawdziwe dzieła sztuki, o których można dowiedzieć się wielu cennych informacji dzięki naszej ścieżce edukacyjnej. Tu każdy może sprawdzić, jak ułożyć dachówkę, poznać różnicę między dachówką cementową a ceramiczną oraz nauczyć się rozróżniać typy pokryć dachowych. W Chudobie można też wziąć udział w warsztatach z malowania dachówek oraz w zabawach i grach edukacyjnych. No i oczywiście spróbować wspaniałych słodkości przygotowanych przez tutejsze gospodynie. A 12 sierpnia 2012 roku zapraszamy do wzięcia udziału w I Regionalnych Zawodach Dekarzy - gwarantujemy wspaniałą zabawę i mnóstwo niespodzianek!